جراحی قفسه سینه
 جراحی قفسه سینه (Thoracic Surgery)

بیش از یک دهه است که عمل جراحی ریه از طریق ویدئو توراکوسکوپی (Video–Assisted–Thoracoscopic-Surgery) توسط جراحان توراکس  به انجام می رسد و شواهدی وجود دارد که مزایای این روش در مقابل عمل جراحی باز را مورد حمایت قرار می دهد[1].
جراحی های VATS ایجاد تروما و درد را کمتر کرده وبطور قابل توجهی خطرات کمتری در رابطه با عوارض پس از عمل جراحی – در بیش از70% از عمل جراحیها- را به همراه دارند . علیرغم این موضوع, تنها 25% از جراحان توراکس، عمل جراحی  VATS را به کار می گیرند. عمل جراحی VATS گزینه های عمل جراحی متنوعی را در اختیار جراح قرار می دهد. در این روش می توان بیوپسی از بافت ریوی را انجام داده و همچنین تومورهای واقع در ریه یا قفسه سینه را خارج کرد.این عمل جراحی با تعداد محدودی برش جراحی  کوچک همراه است در حالیکه در انواع مختلف جراحی های باز نیاز به ایجاد برش های جراحی متعدد و سایر اقدامات تهاجمی وجود دارد بطوریکه منجر به درجه بالایی از درد و ناراحتی های پس از عمل جراحی می شود[2]. برای مثال, عمل جراحیVATS برای یک بیمار مبتلا به سرطان سلول های غیر کوچک ریوی (NSCLC)که در مرحله اول بالینی قرار دارد , در مقایسه با جراحی باز یک سری مزیت های بالینی مهمی را ارائه می  دهد. از جمله: بیماران تا 62%درد کمتری را پس از جراحی تجربه می کنند , نیازبه مسکن و ضد درد های کمتری داشته,سریع تر ترخیص شده و زودتر به زندگی عادی شان باز می گردند[3-1].
صرف نظر از اینکه جراح از روش باز یا روش لاپاراسکوپی  جهت انجام عمل جراحی استفاده  کند,بستن زخم حاصل از جراحی نقش اساسی را  در شرایط بیمار ایفاء می کند.در حالیکه فاسیا و پوست ترمیم می یابند ,بایستی وسیله ای جهت بستن زخم انتخاب شوند که حداکثر استحکام و حمایت را جهت حفظ یکپارچگی زخم فراهم کرده و مانع عوارضی مانند باز شدن زخم (dehiscence) یا عفونت های محل جراحی ( Surgical Site infection) شوند [4].
در اتیکون ما متعهد به همکاری با جامعه جراحان توراکس می باشیم تا فواید مربوط به جراحی VATSرا گسترش دهیم.ما همچنین به پیشرفت در جهت ابداع محصولاتمان ادامه می دهیم تا گزینه های بیشتری را جهت تکنیک های کم تهاجمی ارائه دهیم. در پایان, هدف ما کمک به ارائه سرویس بهتر جهت رفع نیازهای بیماران شما می باشد:
از ارائه دوره های آموزشی در خصوص عمل جراحی های خاص گرفته تا اطلاع رسانی به پزشکان و آموزش های حرفه ای در رابطه با آخرین متدهای کم تهاجمی.
اتیکون تعدادی از محصولاتی را که درزمینه عمل های جراحی توراکس موثر و مفید می باشند ارائه می دهد از جمله:
- فن آوری اندو کاتر-اشلون (ECHELON ENDOPATH ) نوعی اندوکاتر با سر ثابت(Straight) یا چرخشی(Articulating) است, تلفیقی از کنترل تراکم بافتی و استحکام می باشد که جهت انجام تمام جراحی های مربوط به توراکس –ب ا طراحی مبتکرانه که لازمه عملکرد دقیق جراحی می باشد- ارائه شده اند. استپلرهای اندو کاتر  اتیکون بر طبق اصول جراحی هالستد(Halsted) توسعه یافته اند بطوریکه هموستاز لازم را برقرار کرده و قادر به ایجاد تراکم متناسب با ضخامت بافت می باشند. محصولی که اخیرا به خانواده اندوکاترها اضافه گردیده است اشلون فلکس( ECHELON FLEX ) می باشد که قابلیت کنترل تراکم بافتی گسترده  همراه با سر چرخشی را داراست و تنها با استفاده از یک دست عمل می کند.
 
- فن آوری بستن زخم- درماباند (DERMABOND) چسب پوستی موضعی که استحکام کافی را در محل برش جراحی فراهم کرده و از طرفی مانع از ورود باکتری های مولد عفونت های برش های جراحی می شود.

- سری نخ های جراحی آنتی باکتریال ( Antibacterial PLUS sutures) اتیکون تنها نخ های جراحی آنتی باکتریال اند که بطور تجاری در دسترس می باشند, بطوریکه از کلونیزه شدن وتجمع عوامل پاتوژن در اطراف نخ جراحی- که عامل  ایجاد عفونت های محل جراحی (SSI) می باشند-جلوگیری می کنند[6-5].
................................................
Refrences:
 
1. Downey RJ, Cheng D, Kernstine K, et al. Video-assisted thoracic surgery for lung cancer resection: a consensus statement of the International Society of Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery (ISMICS). Innovations. 2007; 2(6): 293-302
2. McKenna RJ Jr, Houck WV. New approaches to the minimally invasive treatment of lung cancer. Current Opinion in Pulmonary Medicine. 2005; 11(4): 282-286.
3. McKenna RJ Jr, Houck WV, Fuller CB. Video assisted thoracic surgery lobectomy: experience with 1,100 cases. The Annals of Thoracic Surgery. 2006; 81(2): 421-426.
4. Wound Closure Manual. 2007. Ethicon, Inc
5. Ethicon, Inc. or Ethicon Endo-Surgery, Inc., Data on file
6. Bh e S, Rothenburger S, Spangler DJ, Dito M. In vitro assessment of microbial barrier properties of Dermabond Topical Skin Adhesive. Surg Infect (Larchmt). 2002;3(3):251-257.
 
لیست تخصص های پزشکی